Zeytin Ağacı

Anayurdu Anadolu olan zeytin ağacı Akdeniz iklimine özgü meyvesi yenen bir ağaçtır. Kışın yapraklarını dökmez. 27 cinsi ve 600 e yakın türü vardır.

Kendiliğinden yetişen, halk arasında ”delice” diye adlandırılan yabani zeytinden köylülerin sıkıp çıkardıkları yağ (Çoral) ilaç gibi kullanılabilir. Yabani zeytinden verim almak için aşılayıp ıslah ederek kültür bitkisine dönüştürmek gerekir. Zeytin ağacını fidandan dikme olarak yetiştirmek tavsiye edilmez. Çünkü doğa koşullarına karşı zayıf olur ve yıkılabilir. Tohumdan üreyen zeytin ağacının kökleri derinlerde dolayısıyla sağlam olur. Uygun şartlarda yetiştirilirse 5-6 yıl içinde zeytin elde edilebilir. Ancak verimli olabilmesi 20 yılı bulur. Ağacın yaşı ilerledikçe hasattan elde edilen miktar artar. 35-150 yaş aralığındaki ağaç olgunluk dönemindedir ve maksimum verime sahiptir. Bir yıl bol ürün veren zeytin ağacı ertesi yıl dinlenir, verimi azalır.

Bin-yıllarca yaşayabilen zeytin ağacı uzun ömrünü, yapraklarındaki oleuropein maddesine borçludur. Bu madde ağacı hastalıktan, zararlı bakteri ve haşerelerden korur. Genellikle bulunduğu iklime uyum sağlayan zeytin ağacı düşük rakımlı ve sulak alanlarda daha iyi yetişir. Ancak sofralık, kaliteli zeytin düz bölgelere ekilmiş ağaçlardan elde edilir.

Yapraklarından çekirdeğine kadar değerlendirilen zeytin ağacı, fakir toprakların zengin ağacı olarak da bilinir.