TermalEtiketler Hangi Cinslerde Bulunmaktadır?

Termal etiketler üç ayrı cinste sınıflandırılmaktadır. Eco termal etiketler, semi termal etiketler ve lamine ( top ) termal etiketler bu sınıflandırmanın çeşitleridir.

Semi termal etiketler, yüzeylerinde koruyucu tabaka barındıran ve etiket grupları içerisinde en çok tercih edilen eco termallere göre, daha dayanıklı olmaları özelliği ile bilinen etiket cinsleridir. Baskı yöntemi olarak direkt termal kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı, semi termal etiketler ile alınacak baskılarda ribon’a ihtiyaç duyulmaktadır. Bir diğer detay ise, kullanılacak barkod yazıcının direkt termal baskı seçeneğini destekliyor olmasıdır.

Eko termal etiketler yüzeylerinde koruyucu tabaka içermeyen etiket cinsleridir. Etikette bulunan kağıt kısmın üzerine termal lamine edilerek hazırlanmışlardır.Baskı yöntemi olarak bu etiket tiplerinde de direkt termal yöntemikullanılmaktadır. Ribon kullanılmaması nedeni ile baskı maliyetlerinin minimumseviyelerde kalması sağlanmaktadır. Barkod yazıcı cihazının bu özelliğe uygunbaskı yöntemini desteklemesi gerekmektedir.

Laminetermal etiketler, direkt termal baskı yönteminin kullanıldığı etiketcinsleridir. Eco termal sınıfı etiketlere göre uzun ömürlü olmaları belirginözelliklerindendir. Ribonsuz baskı seçeneğini sunmaları nedeni ile düşükmaliyetli baskı elde edilmesini sağlamaktadır. Yüzeyinde koruyucu bir tabakaiçermektedir. Genel anlamda etiketin yapışkanlığı ile kağıt ağırlığında ecoetiketlere göre bir fark bulunmamaktadır. Tüm termal etiketlerde olduğu gibi,doğal etkenlere maruz kaldığında hasar görmesi kaçınılmazdır. Kullanım ömrünütamamlamasından sonra, üzerine yapılan baskıların geçen süre zarfında kararmayabaşladığı gözlenmektedir.