Koli Etiketi Fiyatları

kolietiketiKoli etiketleri en fazla üretim ve sevkiyat yapan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, üretilen ya da sevkiyatı yapılacak olan ürünlerin kolilenmesinden sonra etiketlenerek belirtilmesi için kullanılmaktdır. Direkt termal yöntemle ya da ribon kullanılarak baskı alınabilmektedir. Koli etiketi olarak ribonsuz olarak Eco termal ya da Lamine termal etiket kullanılarken ribon kullanılan basım işlemlerinde Kuşe ya da Vellum etiketler kullanılmaktadır. Termal etiketler dayanıksız oldukları için çok fazla tavsiye edilmese de bazı durumlarda Koli etiketi olarak kullanılabilmektedirler. Kullanım ömrü az olan, günübirlik sevkiyatlarda ya da 1 yılı geçmeyen işlemlerde termal etiketler tercih edilebilmektedir. 1 yıldan daha uzun dayanması planlanan etiketler için ise Kuşe ya da Vellum etiket kullanılması daha doğru olacaktır. Zira bu tür ribon kullanılarak basılan etiketler yıllarca kullanılabilmektedir. Ancak Koli etiketi için hammaddesi kağıt olan etiket türleri tercih edildiğinden dayanıklılık konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Çünkü bu kağıt bazlı etiketlerin tipik olarak güneş ışığı, sıvı teması, sürtünme gibi dış etkenlere karşı dayanması oldukça zordur. Baskılı etiketler, baskısızlara oranla daha dayanıklı olsa da yine de dikkatli korunması gerekmektedir.

Bu etiketler ağırlıklı olarak sevkiyat, nakliye, teslimat ya da stoklu olarak üretim yapan iş alanlarında etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu etiketlerin kullanılma maksadı koli içindeki ürünün cinsi, fiyat bilgileri, nereden geldiği ve nereye gideceği ile ilgili ayrıntılı teknik bilgilere kolaylıkla ulaşılmasını sağlamata ve ortaya çıkabilecek karışıklıkları önlemektedir.

Koli etiketlerinin piyasada farklı farklı ölçüleri bulunsa da genel olarak talep edilen ölçüleri 100 x 100 mm olsa da, kullanım alanı, kullanılacağı ortam, tahmini bekleme süresi göz önünde tutulduğu sürece takdirde ebat ve ölçülerde üretilebilmektedir.