Karekod Nedir?

Karekod iki boyutlu bir barkod sistemidir. Türkçe’ye “hızlı cevap” şeklinde çevirebiliriz. Siyah beyaz barkodların kare şeklindeki yansıması görünümündedir. Günlük hayatta dergilerde, reklam panolarında, elektronik postalarla da, sınav kitapçıklarında, biletlerde, elektronik parçaların tanınmasında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Karekodların asıl çıkış sebebi Japonya’da otomotiv ve sanayi sektöründe kullanmak amacıyla ortaya çıksa da ek bilgi vermesi sebebiyle pazarlamacılar bu uygulamayı sıkça kullanmaktadır.

 

Karekod nasıl kullanılır?

Karekodlar çok sayıda harf ve resim barındırabilmektedir. Karekodların içine metinler, videolar, resimler, linkler yerleştirilebilmektedir. Bu da tüketicinin dikkatini çeken bir unsurdur. Örneğin bir tüketici android ya da ios işletim sistemine sahip cep telefonuna ücretsiz indireceği bir barkod okuma uygulamasını indirerek karekodu kolaylıkla okutabilir ve ürünle ilgili bilgi edinebilir.

 

Karekod nerelerde kullanılır?

Karekod ilaç kutularının üzerinde, prospektüse kolayca ulaşmak amacıyla, eğitim sektöründe sorunun yanına çözümü vermek yerine oluşturan bir karekod aracılığıyla videolu çözüm şeklinde, kartvizitlerde web sitesi yazmak yerine karekod ile web sitesine ulaşmak amacıyla, bilet, kart gibi önem taşıyan belgelerde kullanılmaktadır. Yeni bir kullanım alanı ise kredi kartları olmuştur. Bankalararası kart merkezinin uygulaması ile kartınız yanınızda olmadan karekod sayesinde alışveriş yapabilme kolaylığı sağlıyor.

 

Karekod oluşturma

Karekod oluşturmak için, çok sayıda kod üreticisi mevcuttur. Karekod üreticisi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları mevcuttur. İzlenebilirlik ve performans analizi önemlidir. Karekodunuz dilerseniz markanızla uyumlu olabilmektedir. Logonuzu karekodun içine koyabilir, dilerseniz renkli dahi yaparak istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Karekodunuzu oluşturduktan sonra test etmeyi unutmayın. Güvenilirliğini arttırmak amacıyla birden çok tarayıcı da çalıştırmayı ihmal etmeyin. Anlaşıldığı gibi karekod yapmak oldukça kolay, pratik ve kişisel… Eğer tanıtım amacıyla bir karekod oluşturduysanız, ürünün dikkat çekecek bölgesine yerleştirme yapmak mantıklı olacaktır.