Endüstri Mezunu Ne Yapar?

Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği, insan ile makine, enerji ve bilişim sistemlerinin yapılandırılması, tasarlanması ve bu sistemlerin kurulmasıdır. Bu işlemlerin sonucunda ortaya çıkabilecek verilerin değerlendirilmesini de kapsayan endüstri mühendisliğinin temel amacı, az bulunan kaynakların verimli şekilde kullanılmasıdır.

Endüstri Mezunu Ne İş Yapar?

Endüstri mezunu temel olarak, üretim süreci planlaması ve üretim için gerekli makinelerin belirlenmesi için raporlarını hazırlamaktadır. Hammaddelerin ve elde bulunan tüm stokların kontrolünü elinde bulunduran endüstri mezunu, bu bilgiler ile yöneticinin doğru karar vermesini sağlamaktadır. Ayrıca üretim için çalışan işçiler arasındaki iş bölümünden, üretilenlerin müşterilere dağıtılmasına kadar tüm kontrolleri yapmakta yetkilidir.

Endüstri Mezununun Çalışma Alanları Nelerdir?

Endüstri mezunlarının çalışma alanı oldukça geniştir. Çünkü her türlü üretim merkezlerinde çalışma alanı bulabilmektedirler. Ayrıca kamu veya özel sektörde de çalışma alanları mevcuttur.

Endüstri Mezununda Olması Gereken Özellikler

Endüstri mezunu daha çok yönetim alanında çalışacağı için insanları ikna kabiliyeti ve insanlara fikirlerini aktarabilme yeteneği olmalıdır. Ayrıca kendisini iyi ifade edebilmeli ve diksiyonu iyi olmalıdır. Analitik düşünce sistemi gelişmiş olmalı, akademik başarısı yüksek olmalıdır. Akademik başarısının yüksek olması gereken alanlar fizik ve matematiktir. Akademik başarı dışında yapacağı işin gerektirdiği özelliklerin olması gerekmektedir. Yani üretim işlerini yürüteceği için planlama, çok yönlü karar verme ve tasarım alanlarında yetenekli olmalıdır. Yaratıcılığı yüksek olması gereken endüstri mezunlarının ayrıca sorumluluk duygusu da gelişmiş olmalıdır.