Ekspertiz Yaptırmak İçin Ne Yapmalıyım?

Ekspertiz; herhangi bir gayrimenkul alımı durumunda, gayrimenkulün gerçek değerinin alanında uzman kişiler tarafından belirlenmesidir. Ekspertiz yapan bilir kişilere eksper denilmektedir. Gayrimenkul alım durumlarında bir eksperle çalışmak size gayrimenkulün gerçek değerini gösterecek ve bu durumdan kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Eğer kredi ile bir ev satın alıyorsanız, bankanızın tayin ettiği eksper; yapacağı incelemeleri sonucunda, evin gerçek değerini gösterecek bir rapor hazırlayacaktır. Eksperin hazırladığı rapor sonucunda vardığı fiyata göre, bankanızdan evin fiyatının %80 i gibi bir oranda kredi sağlanacaktır. Diğer kalan oran ise tarafınızdan peşin olarak verilecektir. Bu yüzden alıcı; banka aracılığı ile ekspertiz yaptırırken, eksperin yüksek bir fiyat belirlenmesi istemektedir. Ancak bir evin ekspertizi yapılırken, raporu etkileyecek çok sayıda faktör bulunmaktadır.

 Eksperin Raporunu Etkileyen Bazı Faktörler

Evin bulunduğu il, ilçe hatta mahalle

Yapı donatı (sosyal alan)

Otopark

Site içerisinde olup olmama durumu

Kullanılan malzeme

Mevcut şebekeler

Alan (m2)

Oda sayısı

Kat sayısı ve bulunduğu kat

Kira değeri

Manzarası ve cephesi

Bunlar gibi birçok kriter bulunmaktadır.

 Ekspertiz yaptırmak için ne yapmalıyım?

Eğer evinizi kredi ile alıyorsanız zaten çalıştığınız banka size bir eksper tayin edecektir. Evinizi peşin para ile alıyorsanız ve eve ederinden fazla ücret ödemek istemiyorsanız, doğru ve güvenilir bir ekspertiz yaptırmak için, öncelikle bankaların çalıştığı bilir kişilerle, belirli bir ücret karşılığında çalışabilirsiniz.

Eğer bir eksper ile çalışmak istemiyor, işinizi kendiniz halletmek istiyorsanız da, evin gerçek değerini gösteren bazı kriterleri inceleyerek bir sonuca varabilirsiniz.

Bunun için öncelikle evin bulunduğu muhitteki emlakçılardan, aynı çevredeki evlerin m2 fiyatlarını isteyebilirsiniz. Örneğin çevredeki benzer satılık evlerin (100m2 olarak düşünülürse) ortalama fiyatları 200.000TL ise, o muhitteki evlerin m2 fiyatı 2.000TL olarak düşünülebilir. Yani sizin alacağınız ev 150 m2 ise 300.000TL uygun bir fiyat olacaktır.

1 yorum

  1. öncelikli olarak ekspertiz ne için yapacağımızı bilmek gerekir bu konuda eksik bilgiler yer almaktadır. Yeni bir ikinci el araç alıyor isek doğru bilgilere ulaşmak istiyor isek bu işlemi yapmak gerek

Yorumlar kapatıldı.