Borsada Nelere Yatırım Yapılmalıdır?

Borsada çok sayıda yatırım araçları bulunmaktadır. Bu yatırım araçlarının özellikleri birbirinden farklıdır. Borsada nelere yatırım yapılmalıdır? sorusunun cevabı da bu çeşitlilikten kaynaklanmaktadır. Bu kadar çeşitliliğe rağmen yüksek işlem gören hisse senetleri akla gelen ilk yöntemdir. Hisse senetlerinin yanında tahviller, emtialar, bonolar, varantlar, vadeli işlem sözleşmeleri, borsa yatırım fonları, opsiyon sözleşmeleri, sertifikalar, kira sertifikaları ve borçlanma araçlarıyla da borsada işlem yapmak mümkündür.

 BORSADA HİSSE SENETLERİYLE İŞLEM YAPMAK

Son zamanlarda borsa hakkında bilgisi olsun ya da olmasın pek çok insan yatırım yapmak istedikleri parayı borsada değerlendirmek istemektedirler. Bu işlemler küçük miktarlarda olabileceği gibi kişinin bütçesine göre büyük miktarlara da ulaşabilmektedir. Birçok yatırım aracına nispeten daha az teminat istemesi ve yüksek kazanç vaat etmesi çok tercih edilmesine sebep olmuştur. Hisse senedi alım satımı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ilgili sermaye şirketinin o anki değerini tespit etmektir.

Bu konu şirketlerin gelecek planlarından faaliyette bulunduğu ülkenin ekonomisine kadar pek çok konuya hakim olmayı gerektirir. Ülke ekonomisi gibi faktörler sürekli değişkenlik yaşayan göstergelerdir. Mesela o ülkede önemli siyasetçilerin yaptığı konuşmalar borsada dalgalanmalara sebep olmaktadır. Bu faktörleri doğru şekilde öngörmek riski daha da azaltacaktır. Borsada risk her zaman var olan bir unsurdur. Hisse senetlerinde kısa vadeli işlemler uzun vadeli işlemlere nazaran daha fazla risk barındırmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre uzun vadeli hisse senedi işlemlerinin daha karlı olduğu belirlenmiştir.

 EMTİALARLA İŞLEM YAPMAK

Emtia, ticareti yapılabilen mallara denilmektedir. Sanayi metallerinden değerli madenlere enerji ürünlerinden tarım ürünlerine kadar aklımıza gelebilecek her ticari ürün emtia sayılabilmektedir. Ülke ekonomisini belirlemenin ortaya çıkardığı zorluklardan dolayı emtialara yapılan yatırım daha güvenli kabul edilmektedir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası vasıtasıyla emtialar da işlem yapılabilmektedir.