Bitcoin Sisteminin Ortaya Çıkması

Bitcoin nedir sorusuna cevap almak istediğimizde kökeninin Japonya’da yattığını bilmek gerekir. Satoshi Nakamoto denilen şahıs tarafından 2008 yılında ilk olarak deneysel olarak başlatılan ve günümüze kadar süre gelen bir yapıda ve oldukça da popüler hale gelen bir sanal para birimi olan Bitcoin kuruluşuna bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi bulunmaması da önemli detay olarak belirtilmektedir.

Bitcoin Tarihçesi

Satoshi Nakamoto denilen şahıs, aslında Bitcoin’in kurucusu olduğu gibi sistem ayaklarını da ön planda tutan işleyişin sağlanması adına da faaliyet gösteren bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır ve de kısa bir zaman önce ortaya çıkan Avustralyalı Craig Wright‘ın yıllardır kendisini gizlemek adına yaptığı faaliyetler için kullandığı isimdir.

Bitcoinle Sanal Para Transferine Geçiş

Çünkü Bitcoin hakkında bilinmek istenen parodigmalarda gizli nedenlerin oluşumundan sonra günümüze açık bir şekilde gelmiştir. Sanal para kullanımında transfer işlemleri herhangi bir aracı ya da kefil olmadan doğrudan iki taraf arasında etkileşim adına gerçekleşen sanal bir para transferi olarak kayıtlara geçmektedir. Yani Bitcoin’in hiç bir sahibi olmadığı için, değerini istediği gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek bir güç bulunmamaktadır. Kısaca sistem içinde faaliyet gösteren coinler yatırımcı bazlı kullanıcılara da bitcoin hakkında yeterli bilgi sağlayacaktır.

Sanal para piyasasında gerçekleşen coin transferleriyle beraber üçlü kapanmanın önüne geçilerek sağlıklı bir yeni yöntem oluşturmada önemli etken olacaktır.