Bitcoin Güvenli Mi?

Dijital para birimi olan btc bitcoin güvenilir mi konusunda birçok kişinin aklında soru işareti bırakmaktadır. Ancak elektronik olarak oluşturulmuş ve matematiğe dayanmış bu sanal para herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilmemektedir. Bu nedenle hiç kimse sizin cüzdan hesabınızı çalmadığı veya bilgisayarınızı ele geçirmediği taktirde ne kadar paranızın olduğunu bilemez. Ancak cüzdan hesabını korumak için de birçok yöntem bulunmaktadır.

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?

İnsanlar tarafından güçlü donanıma sahip bilgisayarlar tarafından üretilir. Son zamanlarda oldukça değer kazanan bitcoin üretmek zorlaşmıştır. Bu işe yapan kişilere de madenci denir. Bunun nedeni ise arz-talep meselesidir. Talep ne kadar artarsa btc o kadar değer kazanmaktadır. Önceden iyi bir ekran kartı ile bitcoin çıkarılırken artık çeşitli ekipmanlar ile sağlanmaktadır. Gerçek para birimleri olan dolar ve euro gibi basılmaz ve nüfusa göre hesaplanamaz.

Kendine has kuralları olan bitcoin, Satoshi Nakamato tarafından piyasaya sürüldüğü söylenmektedir. Bankaların uyguladığı komisyonların olmaması ve masrafsız olduğu için oldukça tercih edilir. Online işlem yapıldığı için güvenilirliğini sağlamak amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Kripto para olduğu için diğer para birimlerine göre de oldukça güvenlidir. Matematikte kullanılan şifreleme, kimlik koruması gibi amaçlara hizmet edilir. Sistem açısından güvenli olmasına karşın kullanıcı hataları nedeniyle birçok kişi bitcoin ve diğer kripto paralarını kaybeder. Bu durumu kredi kartını kaybetme olarak düşünebiliriz. Cüzdan hesabı şifresinin başka biri tarafından öğrenilmesi, bilgisayarın ele geçirilmesi gibi durumlarda karşıda başvuracak kimse olmadığı için oldukça dikkat etmek önemlidir. Bu durumların yaşanmaması için bitcoinleri internet ortamında değil, sanal cüzdanlarda tutulması gerekir.

Bitcoin iki kere kullanılmadığı için işlem yaparken dikkat etmek önemlidir. En önemlisi bilgisayar sistemini güvende tutmak gerekir ve btc bitcoin güvenilir mi sorusu kişinin elindedir.

Bitcoin Özellikleri

Bitcoin kurulumu kolay ve merkezi değildir. Banka işlemleri gibi belli dönem ve zamanda işlem yapmanızı gerektirmez. Günün her saatinde online cüzdan ile internet bulunan her ortamda parayı çekip yatırabilirsiniz. Enflasyondan etkilenmediği gibi dünyanın her yerine gönderebilirsiniz. Bir ülkenin baskısına tutulmadığı için ekonomik iniş ve çıkışlarından etkilenmez. Saklamak ve taşımak sanal cüzdanlar ile oldukça kolaydır.