Bebek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek haberini alır almaz aile içinde bebek alışverişi telaşı başlar. Bebek araç gereçleri yanında bebek odası dekorasyonu aile için önemli yer teşkil eder. Burada ailenin düşünmesi gereken en önemli şey bebek odası hazırlarken sağlık, rahatlık ve güvenlik unsurlarını göz önünde bulundurarak oda dekorasyonuna başlanmalıdır.

Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Dekorasyon için internet siteleri, dergiler ve çocuk uzmanlarından yardım alabilirler. Oda dekorasyonu hazırlanırken kendi içgüdüsel seslerimizden daha çok uzman tavsiyelerine kulak verilmeli. Öyleyse ilk adım olarak geniş çaplı bir araştırma gereklidir. Alışverişte ana kural olarak sağlık, rahatlık ve güvenliği göz ardı edilmemelidir.

Ana kural çerçevesinde bebek odasına karar verirken gün ağarırken ve gün batarken güneş görebilen evin kuzey batısı veya kuzey doğusunda olmasına dikkat edilmelidir. Odaya karar verildikten sonra bebek odası dekorasyonunda alınacak olan eşyaların kolay temizlenebilir ve sağlıklı eşyalar olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü ana kural olarak sağlık en önemli unsurumuzdu. Alınan mobilyaların görüntüsünden ziyade, duvara monteli, kenarları sivri olmayan, toksin boya ile boyanmamış ve çok büyük olan mobilyalar tercih edilmemelidir. Bebek sağlığı için doğal malzemelerden üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Tekstil ürünleri seçerken alerji unsurunu atlamadan tercih yapılmalıdır. Sakinleştirici renk olarak nitelendirilen pastel renkler bolca tercih edilmelidir. Böylece oda hem ferah verici hem de bebeği sakinleştirici bir havaya bürünür. Bebek odası boyasında, yağlı boyalardan kaçınılmalı ve genel olarak su bazlı boyalar tercih edilmelidir sağlık yönünden.

Bebek odası mobilyalarını dizayn ederken pencere ve kapı önlerine gelmesine özen gösterilmelidir. Bebek odası dekorasyonunda son olarak dikkat etmemiz gereken diğer unsurlar ise, odasında derece ve rutubet ölçer ve bebek telsizi olmasıdır. Bebek odasına yorgan seçer iken de çok ağır olmamasına özen verilmelidir. Ağır olması bebek için tehlikelidir.