İslami Sohbet Siteleri Güvenilir Mi

Teknolojinin ve gelişen dünyanın getirdiği internet; iletişimi daha etkin ve hızlı hale getirmektedir. Chat ve sohbet odaları kolay erişilebilir ve her kesim için tercih edilebilir olmuştur. İslami sohbet siteleri de bu sitelerdendir. Daha çok muhafazakâr ve dindar kesime hitap etmek amacıyla açılan bu siteler birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Güvenliği var mıdır? Varsa bu güvenlik nasıl sağlanmaktadır?

Yöneticilerin Güvenliği Sağlaması

İslami sohbet sitelerinde güvenliği asıl olarak sağlamakla görevli kişi, site yöneticisidir. Yöneticinin kullanıcılar için belirleyici ve koruyucu kuralları olmalıdır. Kurallara uyulmadığında müdahale etmesi gereken kişi, yöneticidir. Bu kurallar yoksa ya da gereken dikkat sağlanmıyorsa site güvenli sayılamaz.

Gizlilik

Kullanıcıların site içerisinde tanışılan kişiyle sohbeti esnasında kişisel bilgilerini paylaşması, dolandırılma, taciz, tehdit gibi zararlara uğratılması söz konusu olabileceğinden, İslami sohbet siteleri gibi diğer tüm sohbet sitelerinde güven zaafiyeti bulunmaktadır.

Kullanıcı

Başında İslami ya da herhangi bir ibare olması sitelerdeki kullanıcıların doğru ve güvenilir olabileceği garantisini vermemektedir. Kişilerin kendilerini istedikleri gibi tanıtmalarına olanak vermesinin yanı sıra yanlış ve var olmayan şekilde ifade etmelerine de imkân vermektedir. Bu tarz site önerileri karşısında bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Maddi ve manevi açıdan zarar görme açısından İslami sohbet sitelerinin güvenilirliği tartışma konusu olmaktadır. Yaş, konusunda kesin bilgilere ulaşılamaması, yaşça küçük kişilerin kolay erişebilmesi, siteleri daha fazla güvensiz kılmaktadır.

Gerekli şartlar ve kontrol olmadığı takdirde her yaş ve kesimden insan için, İslami sohbet siteleri tehlikeli ve güvensiz olabilmektedir. Dini duyguları sömürülerek farklı faydalar sağlamak isteyebilecek kişilere karşı çok dikkatli olunmalıdır. İnternet üzeri sohbetlerde edinilen arkadaşlıklarda hak ve sorumluluklar dikkat edilmeli, site kurallarına uyulmalıdır. Şahıslarla gerçek hayatta tanışılmadan borç para vermek, vaatlerde bulunmak gibi birtakım hatalara kesinlikle düşülmemelidir.