Çiçekli Lif Örnekleri Ve Yapılışı

Lif banyoda yıkanırken sabunlanmak için kullanılan türlü iplikler kullanılarak yapılan örgüdür. En çok yapılan örgüler arasında lifler yer almaktadır. Çeyizlerin olmazsa olmazı lifler her evde mutlaka olması gerekmektedir. Liflerin yapılışı oldukça basit ve kısa sürdüğü için hanımlar örgüler arasında liflere daha fazla önem vermektedir.

Örgü yapmayı seven ve örgüye başlamak isteyen hanımlar için lifler en kolay seçeneklerden biridir. Çiçekli lif örnekleri ve yapılışı o kadar çeşitlidir ki hayal edip edemeyeceğiniz her şekilde lif örnekleri bulunmaktadır.

 Çiçekli Lif Örnekleri

– Uzun çiçekli lif modeli

– Puf çiçekli lif modeli

– Yuvarlak çiçekli lif modeli

– Güllü lif modeli

– Papatya lif modeli

– Pembe yassı çiçekli lif modeli

– Orkide modeli

– Kare lif içine çiçek motifi

– Gelin çiçeği lif modeli

– Salkım çiçek lif modeli

– Çift taraflı çiçek modeli

… gibi birçok çiçekli lif modeli vardır.

 Çiçekli Lif Yapılışı

İlk olarak 2 renk ip seçiyoruz.(Mavi-Beyaz) Mavi iple 3 zincir çekerek life başlıyoruz. Daha sonra zinciri halka haline getiriyoruz. Ortaları tığın üzerine ip dolamadan dolduruyoruz. Halkayı doldurarak sırayı tamamlıyoruz. Beyaz ipe geçiş yapıp 2.sıraya başlıyoruz. 3 zincir çekip yan taraftaki tırabzanın içine batırıyoruz. Üzerine ip dolamadan alttaki delikten ipler çekiyoruz.

10 adet ip çekip ipi tığa alarak içinden tek seferde örerek ipi bir hamlede çekiyoruz. Tekrar 3 zincir çekiyoruz. Daha sonra aynı şekilde başta yaptığımız gibi 10 tane ip çekerek 7 tane fıstıkları örüyoruz. 3.siraya geldiğimizde tekrar 4 zincir çekip aralara batırarak düz zincirler örüyoruz. 5.sırada tekrar fıstıkları ilk ördüğümüz gibi örmeye devam ediyoruz. İstediğimiz büyüklüğe geldiğinde örgüyü bitiriyoruz.