Anne İçin Doğum Yöntemleri

Hamile olan her kadın hamileliğinin başladığı andan itibaren heyecanlanır. Vücudundaki değişimler ile birlikte bebeğine kavuşma düşüncesinde ise sabırsızdır. Anne adayları için zorlu bir süreç başlar ya da anne adayı öyle düşünür.

Nasıl Doğum Yapacağım?

Anne adayları hamileliğinin ilk aylarında etrafında bulunan annelerden destek ve bilgiler almaya çalışsalar da bu bilgi ve destekler ne yazık ki onlar için yeterli olmayacaktır. Aile bireyleri anne çocuk sağlığı için her ayrıntıyı düşünecektir. Doğum zamanı yaklaştıkça doğum yöntemleri açısından karar vermek için doktorlardan yardım alacaktır.

Hangi Doğum Yöntemi?

Günümüzde sağlık ve hastane hizmetleri oldukça gelişmiş aşamada. Doğum yöntemleri normal doğum sezaryen ve suda doğumdur. Doğum yöntemi anne adayları için otuz sekiz haftadan itibaren belli olur.

Normal Doğum Yapabilir Miyim?

Hamile bir kadının normal doğum yapıp yapamayacağı yaşına, sağlık durumuna göre değişebilir. Örneğin şeker tansiyon kalp rahatsızlığı olan bir anne adayının normal doğum yapması anne çocuk sağlığı açısından uygun olmaz. Bu yüzden normal doğum doktor tarafından önerilmeyecektir. Ayrıca normal doğuma alınan bir annenin suni sancı sırasında vajinasında belli seviyede açıklık oluşması gerekir. Bu açıklık oluşmadığında normal doğum yapamayacaktır. Normal doğum yapsa bile iyileşme zamanının geç olması kaçınılmazdır. Ayrıca bebeğin kilo ve boy yönünden büyük olması da normal doğum yapmayı engelleyecek sebepler arasındadır. Normal doğum yapmasında sakınca olan anne adaylarının kendi sağlık durumlarına uygun olan başka doğum yöntemleri  tercih etmelidirler.

Sezaryen İle Doğum Yapmaktan Korkuyorum?

Hamile ve normal doğum yapmasında sakınca olan anneler ne yazık ki sezaryen ile doğum yapmaktan korkarlar. Aslında bu korkuları yersizdir. Her ameliyatta olduğu kadar sezaryen ameliyatında da risk vardır. Fakat ülkemizde oldukça başarılı sezaryenle doğumlar yapılmaktadır. Anne ve bebek oldukça sağlıklı olurlar. Bu korku doğum sonrası çok değişik bir mutlulukla sonuçlanır.

Suda Doğum Gerekli mi?

Ülkemizde fazla yaygınlaşmamış olan suda doğum maddi açıdan bütçenize zarar verebilir.